Jump to content

Slovenija Musers Thread


Tar

Recommended Posts

uhm..Borna?..ne poznam..ker me ni nic na faksu..ker ponavljam in to..:(

 

aaaaa..ab_oxide..zakaj nisi prej povedala :jok..jst dejansko rabim malo pomoci..ker se atm ucim biokemijo..pa mi like..pol stvari ni jasnih :jok..zdej je pa itak too late, ker mam jutri izpit..JOK!

 

 

aha okay. sm samo tko... se spomnila.

jst ti pri kemiji ne morem pomagat lahko pa drzim pesti.

sometimes you just get lucky... :happy:

Link to comment
Share on other sites

joj jz bom pa drugo leto zih rabla kej pomoči s temi naravoslovnimi predmeti.. kema, fiza... zdej na gimnaziji čista družboslovka - fizo mela sam prvi dve leti, kemo sicer tri leta, ampak mam blazne luknje v znanju.. jz budalo se pa na naravoslovnotehnišk faks vpišem :$:D ampak k študij (grafične in interaktivne komunikacije) zgleda tok zanimivo, če izvzamemo te predmete, hehe.. sj neumna načeloma nism, sam moje predznanje je takšno, da bi bil pomoje isti efekt, če bi direkt iz osnovne šole šla na faks :$

 

GhostInTheShell oz. Morfea oz. Maja (jao kk nej te kličem :LOL: ) upam, da ti je šlo dobr na izpitu, če je že mem.. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Mim je..pa sem se ujela na vse "catche" na izpitu..kako nisem dojela, da tok med dvema ploscama z istim oksidoredukcijskim potencialom ne more tect :'( ..ta faks makes me stupid :(..drgac ti pa lahko s fiziko mogoce pomagam..pa afterall kemijo..ker mam se 5 dni za jo spwnat do konca..ker ce padem ta pisni..moram 100% znat na ustnem :(

 

aja..pa ce ab_oxide pride v tem casu..bi prosila, ce mi lahko odgovori na 2 vprasanji..amm..ce imas pac oksidoredukcijsko dvojico Fe2+/Fe3+ na obeh straneh polclena..a tece tok?...pa ce mas eno posodo s polprepustno membrano..in v eni sam h20 v drugi pa 1M raztopino NaCl..kaj se dogaja? aja..pa obe posodi sta neprepustno zaprti in popolnoma zapolnjeni s tekocino.. (osmoza ne more bit a ne..zih prehajajo ioni :( )..hvala..A LOT!

Link to comment
Share on other sites

aja..pa ce ab_oxide pride v tem casu..bi prosila, ce mi lahko odgovori na 2 vprasanji..amm..ce imas pac oksidoredukcijsko dvojico Fe2+/Fe3+ na obeh straneh polclena..a tece tok?...pa ce mas eno posodo s polprepustno membrano..in v eni sam h20 v drugi pa 1M raztopino NaCl..kaj se dogaja? aja..pa obe posodi sta neprepustno zaprti in popolnoma zapolnjeni s tekocino.. (osmoza ne more bit a ne..zih prehajajo ioni :( )..hvala..A LOT!

 

Takole na prvi pogled (ne vem namreč, če so v vprašanjih še kakšne skrite zanke) bi bila odgovora:

 

1. Potencial polčlena je odvisen tudi od koncentracij species, ki ga sestavljata (-> Nernstova enačba). Oziroma izračunaj, kakšna bi bila napetost celotnega člena in boš videla rezultat.

2. Če mene vprašaš (jaz si predstavljam 1 posodo, predeljeno s polprepustno membrano?), bo šla voda v raztopino NaCl. Ponavadi je namreč polprepustna membrana mišljena tako, da prepušča topilo, ne pa tudi topljenca (v tem primeru NaCl).

 

Medicinci imate v predmetu Biokemija zajeto praktično vso (osnovno) kemijo, mar ne? Je pa drugače tako, da se jaz sedaj ukvarjam z drugim področjem kemije in moram priznati, da sem morala za odgovor kar malo po spominu pobrskati in tiste prave predale najti... :p:D

Link to comment
Share on other sites

joj jz bom pa drugo leto zih rabla kej pomoči s temi naravoslovnimi predmeti.. kema, fiza... zdej na gimnaziji čista družboslovka - fizo mela sam prvi dve leti, kemo sicer tri leta, ampak mam blazne luknje v znanju.. jz budalo se pa na naravoslovnotehnišk faks vpišem :$:D ampak k študij (grafične in interaktivne komunikacije) zgleda tok zanimivo, če izvzamemo te predmete, hehe.. sj neumna načeloma nism, sam moje predznanje je takšno, da bi bil pomoje isti efekt, če bi direkt iz osnovne šole šla na faks :$

 

Ja, tudi sama opažam, da je predznanje novopečenih študentov o naravoslovnih temah dostikrat skrb vzbujajoče. In če mene vprašate, se dogaja pri nas en hud kiks v izobraževalnem sistemu (-> srednje šole oz. gimnazije). Hja, na pamet boš vedel vse datume "pomembnih" dogodkov v času francoske revolucije, hkrati pa te bo mirno nekdo prepričal, da je treba prepovedati divodikov monoksid (ehm, tj., H2O)... :rolleyes:

 

Sicer pa, eTTeLeWeN, brez panike. Za kemijo na NTF-ju vem, da je po novem ne bodo učili profesorji s FKKT (tako kot doslej), temveč tisti iz domače hiše. In baje bodo teme malo bolj pobarvane s področji, ki ga študenti študirajo. Drugače moraš pa (pravočasno) malo več zagristi v knjige (SAMOINICIATIVA!!! -> pojdi v knjižnico in išči literaturo!) in lahko mnogo nadoknadiš. ;):)

Link to comment
Share on other sites

Takole na prvi pogled (ne vem namreč, če so v vprašanjih še kakšne skrite zanke) bi bila odgovora:

 

1. Potencial polčlena je odvisen tudi od koncentracij species, ki ga sestavljata (-> Nernstova enačba). Oziroma izračunaj, kakšna bi bila napetost celotnega člena in boš videla rezultat.

2. Če mene vprašaš (jaz si predstavljam 1 posodo, predeljeno s polprepustno membrano?), bo šla voda v raztopino NaCl. Ponavadi je namreč polprepustna membrana mišljena tako, da prepušča topilo, ne pa tudi topljenca (v tem primeru NaCl).

 

Medicinci imate v predmetu Biokemija zajeto praktično vso (osnovno) kemijo, mar ne? Je pa drugače tako, da se jaz sedaj ukvarjam z drugim področjem kemije in moram priznati, da sem morala za odgovor kar malo po spominu pobrskati in tiste prave predale najti... :p:D

 

 

Ma ja..sej jst sem tud pisala o osmozi..samo mi ni jasno, kam bo sla tista voda, ce je posoda popolnoma zapolnjena..pa je blo se vprasanje, kdaj bo tlak konstanten..pac valda, ob izenacitvi koncentracij..sma je v tem primeru to nemogoce...ne more vsa voda iz enga predelka it v drugega :jok..pol sem se spomnila Donnanovega ravnotezja..pac..da kadar ni mozna vzpostavitev enakosti kemijskega potenciala, se ravna raztopina po elektrostatskem potencialu..sam potem me je spet motila ta polprepustna membrana :JOK..in sem celo vprasanje poceckala in pustila prazno :(

 

pa ja..jst ne stekam razlike med galvanskim clenom pa vodikovim polclenom?..bah..krneki :(..a sta v galvanskem clenu dva vodikova polclena? :'( ..it's just too much :(..anyway..jst sem napisala, da teoreticno bi slo, ce bi se na eni strani zelezo oksidiralo, na drugi pa reduciralo..sam pomoje, da bi bilo bolj pravilno, ce bi rekla, da ne, ker pac poganja celoten tok razlika v oksidoredukcijskih potencialih..in ce sta oba polclena ista..je potencial isti..in tok ne more tect..ehja :D

 

anyway..pri biokemiji mamo v prvem semestru raztopine, termodinamiko in kemijsko kinetiko..v drugi polovici pa organske molekule in njih formule (umrla bom zarad holesterola in njegovih identicnih in nikoli memorizabilnih derivatov :()..skratka..krneki :(

 

aja..s katerim podrocjem se ukvarjas? :happy:

Link to comment
Share on other sites

Ma ja..sej jst sem tud pisala o osmozi..samo mi ni jasno, kam bo sla tista voda, ce je posoda popolnoma zapolnjena..pa je blo se vprasanje, kdaj bo tlak konstanten..pac valda, ob izenacitvi koncentracij..sma je v tem primeru to nemogoce...ne more vsa voda iz enga predelka it v drugega :jok..pol sem se spomnila Donnanovega ravnotezja..pac..da kadar ni mozna vzpostavitev enakosti kemijskega potenciala, se ravna raztopina po elektrostatskem potencialu..sam potem me je spet motila ta polprepustna membrana :JOK..in sem celo vprasanje poceckala in pustila prazno :(

 

Donnanovo ravnotežje? No, to je ena od zadev, o kateri kemiki (vsaj pri obeh fizikalnih kemijah, ki sta bili skupna predmeta vsem) prav nič nismo slišali, študenti na drugih faksih očitno pa... Kakorkoli, malo sem šla pogledat v eno knjigo o fizikalni kemiji in se tam pojavlja le v zvezi s polielektroliti, ki ne morejo pasirati preko semipermeabilne membrane, voda in recimo NaCl pa lahko. Tako da sem jaz še vedno za običajno osmozo. Voda bi po mojem mnenju lahko prešla preko membrane, ne glede na to, da je "prostor že zapolnjen" (povečanje gostote). Vsaj tako si jaz razlagam zadevo. Čeprav mi je čudno, kaj se potem zgodi z vodo v prvem predelku, če je volumen posode ves čas konstanten... Vprašanje, kdaj bo tlak konstanten, mi zveni nekoliko čudno... - - - Pri osmozi se pač nismo dolgo ustavljali. Mogoče bi o tem vedel kaj več povedati kdo, ki to področje bolje pozna, recimo na kvarkadabra.net ali kemija.org.

 

pa ja..jst ne stekam razlike med galvanskim clenom pa vodikovim polclenom?..bah..krneki :(..a sta v galvanskem clenu dva vodikova polclena? :'( ..it's just too much :(..anyway..jst sem napisala, da teoreticno bi slo, ce bi se na eni strani zelezo oksidiralo, na drugi pa reduciralo..sam pomoje, da bi bilo bolj pravilno, ce bi rekla, da ne, ker pac poganja celoten tok razlika v oksidoredukcijskih potencialih..in ce sta oba polclena ista..je potencial isti..in tok ne more tect..ehja :D

 

Galvanski člen je splošno poimenovanje sistema dveh polčlenov, ki sta povezana skupaj, proces pa poteka spontano in tako lahko teče tok. Lahko imaš tudi v principu enaka polčlena, le z različnimi koncentracijami species (Fe2+ vs. Fe3+) na eni in drugi strani člena (katoda oz. anoda). Takšni členi se imenujejo koncentracijski. Tako dejansko (kot vedno) na eni strani poteka redukcija Fe3+, na drugi pa oksidacija Fe2+. ;) Vodikov polčlen oziroma elektroda je pač eden od polčlenov, kjer nastopata "v paru" H+ in H2. Dogovor je, da ima standardna vodikova elektroda potencial 0, in glede nanjo so tudi določeni potenciali ostalih polčlenov.

 

anyway..pri biokemiji mamo v prvem semestru raztopine, termodinamiko in kemijsko kinetiko..v drugi polovici pa organske molekule in njih formule (umrla bom zarad holesterola in njegovih identicnih in nikoli memorizabilnih derivatov :()..skratka..krneki :(

 

aja..s katerim podrocjem se ukvarjas? :happy:

 

Očitno imate pri tem predmetu zajeto vse razen tiste prave biokemije (po pojmovanju kemikov ;) ) - encimi, genetika, metabolizem itd. itd. Za memorizacijo pa moraš v bistvu res en sistem pogruntati, kako si določene molekule zapomniti... Najprej si jih čim bolje zapomniš v mislih (asociacije ipd.) in nato večkrat napišeš. Vsaj tako sem jaz včasih delala.

 

Jaz se pa drugače v širšem smislu ukvarjam z organsko kemijo. :)

Link to comment
Share on other sites

aaaa..nardila sem..aaaaaaaa..aaaaaaa..lol..hvala ab_oxide..like..FUL..drink's on me na Muse :happy:

 

aja..drgac pa mamo tud encime seveda..sem stela pod organske molekule :D..z genetiko se pa itak ukvarjamo pri biologiji in humani genetiki..tako da smo pri biokemiji samo na kratko povzeli bistvo :) ..itak mam se biokemijo II naslednje leto..tko da nic bat, da bodo kaj spustili :D

Link to comment
Share on other sites

jst sm tud karto že naročila,ma sm za vsak slučaj vzela riziko odpovedi (rada zbolim za pomembne dogodke:rolleyes: ).aj pa eno vprašanje:kakšni so ti problemi s vajami?to jih loku sam ene par na leto/semester "izpustiš" ne?na psihi še ni novga urnika d bi si jst tu lohku pogledala...

 

aja tud jst čestitam za izpit (jst se jih že zdej bojim ):)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...