Jump to content

Romanian Musers Thread


Stela Lilith

Recommended Posts

  • 1 year later...
  • 6 months later...

La fel cum aflu de 80% din muzica pe care o ascult: dau din intamplare peste o piesa si, daca imi place, fac sapaturi si o iau inapoi pe firul discografiei, pana gasesc tot-tot. :D Dar la fel de frecvent uit care e piesa de la care am plecat, asta e cazul si la Muse. :LOL: Tu?

Link to comment
Share on other sites

:p Eu pe youtube la un clip (nu mai stiu exact ce era) avea la sfarsit o parte din SMBH, si cum am auzit-o m-am si 'indragostit' de melodie si a trebuit s-o ascult in intregime. Mi-a placut , am cautat sa vad cine o canta si incetul cu incetul am luat toate albumele si b-sidesurile de la ei :D

Ce alte melodii de la Muse iti mai plac? Ai vreuna preferata?

Link to comment
Share on other sites

:) Se schimba de la o saptamana la alta. Acum, "Fury", "The Small Print", "Stockholm Syndrome", "Fillip", "Hysteria" si "New Born". :) O sa te anunt saptamana viitoare. Dar cred ca una din preferatele mele constante ramane totusi "Plug in Baby".
Link to comment
Share on other sites

Plug in baby da, e chiar o melodie foarte buna si mie imi place foarte mult, si Hysteria, Dead Star si multe altele, la fel ca tine se schimba si la mine :p Ai vreun id de mess poate vorbim si noi mai mult asa, daca vrei? Nu cunosc niciun fan Muse din Bucuresti si nu am cu cine sa vorbesc despre ei si mai ales despre noul album:LOL:

Link to comment
Share on other sites

:) Mai bine mai asteptam un pic pana sa vrei ID-ul meu de Mess, "sa ne cunoastem mai bine". :LOL::p Nu de alta, dar in afara de faptul ca ascult Muse nu prea stiu sa am ceva in comun cu oamenii de treaba sau sa fiu un om prea simpatic. :) Meanwhile, conversam aici, ca si asa e un fel de chat. Nu mai e nimeni. :LOL:

A, si despre noul album... Eu fac parte din cei care il asteapta cu rabdare si cu marja de eroare a faptului ca s-ar putea sa nu ma innebuneasca. Nu zic asta pentru ca stiu ceva, ci pentru ca e un principiu de viata: asteapta-te sa fii dezamagit si bucura-te de surpriza de a nu fi, din cand in cand. :D Norocul meu ca in afara de tine nu intelege nimeni ce scriu, ca restul lumii de pe aici e extrem de entuziasmabil.

Link to comment
Share on other sites

Ok, mai asteptam sa ne cunoastem atunci :) Eu astept albumul cu nerabdare, ascult in fiecare zi noua melodie Usoe si astept sa ascult si Uprising. Eu cred ca albumul o sa fie chiar bun, este adevarat ca este complet diferit fata de tot ce au facut, dar toate albumele lor au fost diferite unul fata de celalalt, iar eu cred ca e foarte bine, altfel ar deveni plictisitor sa auzim aceleasi tipuri de melodii, cu acelasi ritm etc. Cel putin asta e parerea mea.

In fine, tu cum iti ocupi timpul liber, pe la ce scoala esti si ce clasa? :p Eu sunt a 11a la liceul CA Rosetti

Link to comment
Share on other sites

Felicitarile mele pentru ca esti cred ca singura liceana normala. Cel putin, daca judec dupa limbaj. :) Eu... :LOL: Eu am fost in clasa a XI-a acum vreo 5 ani. :) Am terminat facultatea anul asta. Cat despre album, am rabdare sa apara tot. Am inceput sa ascult USoE, dar m-am oprit dupa 20 de secunde. Nu-mi face bine sa ascult pe bucati, ma face curioasa si chestia asta risca sa se transforme pe urma in cerc vicios si obsesie. Plus ca risc sa judec prematur, ceea ce iar nu-i bine, si imi strica bucuria surprizei (motiv pentru care sunt in stare sa-l omor pe ala de-mi zice ce cadou mi-a luat de Craciun sau de ziua mea). N-am zis ca nu sunt ciudata.

Timpul liber: dorm, citesc mult, mai alerg, mai vizitez un forum (ghici care:D) si mai multe bloguri, ma plimb mult si din cand in cand mai fac cate ceva pentru admiterea la master. :LOL: Toate astea cu muzica in boxe sau in casti.

Link to comment
Share on other sites

O doza de ciudatenie si nebunie nu strica:LOL:, desigur, atata timp cat sunt folosite in cantitati moderate:p Felicitari pentru absolvire si bafta cu masteratul!:)

Cat despre mine, in timpul liber citesc, ascult muzica, cant la chitara(invat), si in curand o sa ma pregatesc de noul an de liceu.

Daca ai si tu intrebari nu ezita sa le pui, eu pe moment nu stiu ce sa mai spun. Timiditatea asta cateodata nu ajuta:$..

Link to comment
Share on other sites

:) Nu e vorba neaparat de timiditate, cat de imposibilitatea de a vorbi cu cineva complet strain. Nu prea stii de unde sa te apuci. Ceea ce mi se pare normal, deoarece mi se intampla si mie. :D Asa ca sa nu ne panicam si sa lasam timpul sa treaca. S-ar putea sa fie si din vina mea, nu sunt deloc sociabila.
Link to comment
Share on other sites

A, nici eu nu prea sunt sociabila de fel, dar cand vad ca am ceva in comun cu o persoana anume atunci reusesc sa trec peste inhibitie si totul decurge bine. Poate ti se pare o intrebare cam deplasata, dar ce zodie esti? Si stii cumva vreun forum Muse din Bucuresti, eu nu gasesc nici unul, iar cel care era in cateva commenturi in threadul asta nu mai e valabil sau nu stiu ce are ca nu merge:(

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere de cand dateaza, eu zic ca e foarte posibil sa fi sucombat intre timp. :D Dar mai incearca, poate e temporara defectiunea.

Forumuri sau fancluburi nu stiu, nici in Bucuresti nici in alta parte, si nici Muse nici pentru alte formatii. :) Sorry, as vrea sa te ajut, dar nu am cum, pentru ca am probleme si cu ideea de "fan" in general si cu gruparile care decurg din ea si cu gruparile in general. :) N-am glumit cand am spus ca nu sunt sociabila, mi-a luat un efort considerabil sa imi fac cont si aici. :) Dar putem vorbi despre ce vrei tu, nu ma deranjeaza.

Sunt Berbec si nu mi se pare o intrebare deplasata deloc. O sa te anunt cand depasesti limita. :)

Ca sa fiu si eu curioasa, la randul meu: ce citesti? ce mai asculti in afara de Muse? ce faci in vacanta? :)

Link to comment
Share on other sites

Acum citesc "Istoria societatilor secrete" de Michael Streeter, este o carte despre cosnpiratii si societatile secrete din lumea noastra(sunt fascinata de ele). Inafara de Muse ascult cam toate tipurile de muzica- pop, rap, R&B, manele nu ascult..in principiu prefer rock alternativ. Si in vacanta..acum 2 zile am venit si eu de la mare cu familia si altceva nu cred ca mai fac in timpul ramas. Dar tu?:)

Link to comment
Share on other sites

Eu am terminat de curand "Citadela" de Antoine de Saint Exupery si "I'm not Stiller", de Max Frisch. Acum sunt la jumatatea "Cocosatului de la Notre Dame" de Hugo, in engleza (Hugo face o groaza de consideratii asupra arhitecturii foarte interesante pentru punctul de vedere romantic asupra artei si istoriei, chestie despre care cred ca o sa scriu ceva curand).

Vacanta asta nu prea am plecat nicaieri ca am avut treaba, am stat mai mult in Bucuresti si am mai dat cate un raid scurt prin preajma. Voiam neaparat sa ajung la munte (bocancii mei nu au vazut piatra adevarata anul asta:( ) si la Cluj o saptamana. Ultima parte poate inca nu e imposibila, o sa vad eu. Si saptamana viitoare ma duc acasa, ura! (Nu sunt originara din Bucuresti).

Link to comment
Share on other sites

:) Sigur ati facut sau o sa faceti la literatura universala despre Romantism... Caz in care o sa afli ca una din trasaturile curentului astuia simpatic din secolul al XIX-lea era nostalgia fata de trecut, de realizarile omenirii de atunci, in opozitie cu vremurile si oamenii contemporani lor (vezi Eminescu, "Epigonii", de exemplu:) ). In cartea asta, Hugo are pagini intregi despre cat de frumoasa era arhitectura gotica si despre cum de atunci oamenii nu au mai construit nimic valoros. Cam la asta se reduce. :)

In alta ordine de idei, mi se pare ca afara incepe sa fulgere si sa bata vantul, ceea ce pe mine ma bucura enorm. Ador ploaia si nu inteleg de ce le e antipatica oamenilor (cand nu provoaca dezastre, normal). Si nimic nu se compara cu o furtuna buna de vara. :D

Am uitat sa iti raspund: sunt din Roman, Neamt. Am facut liceul la Iasi, facultatea la Bucuresti si aici am ramas si sper sa raman. M-am saturat sa ma mut.

Link to comment
Share on other sites

Da, romantismul l-am facut, dar nu am studiat Hugo. Crezi sau nu, si mie imi plac furtunile, cand tuna si fulgera, iar atunci cand ploua eu ies in curte si pur si simplu stau in ploaie. Imi da un sentiment de purificare si libertate:) Daca iti place in Bucuresti si zici ca te-ai saturat sa te muti, ramai, nu ai cum sa te plictisesti aici:p

Link to comment
Share on other sites

:) Nu m-am plictisit niciodata, in viata mea. Nicaieri.

Ador sa stau in ploaie, fie ea si torentiala. Am parul de 3 cm, ochelarii pot sa ii pun in geanta, asa ca nu are ce sa afecteze ploaia. Si imi place si mai mult cand vad cum fuge lumea disperata de parca ar ploua cu acid. Nu zic, o sa vina si vremurile alea, dar pana atunci e apa, fratilor. :LOL: Dar se pare ca aseara n-am avut noroc, si din cate mi-a zis prognoza meteo nici n-o sa prea avem zilele astea. :(

Imi place sa vad thread-ul asta la "new posts" in fiecare zi. :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...